RYS HISTORYCZNY

  • 6 listopada 2024 roku
    W związku z wydaniem w dniu 6 listopada 2024 roku przez Sąd Rejonowy Katowice - Wschód w Katowicach, Wydział VIII Gospodarczy KRS postanowienia o zarejestrowaniu zmian Umowy Spółki (na podstawie uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Wspólników Elektrociepłowni BĘDZIN sp. z o.o. z 24.10.2024 roku) nastąpiła zmiana firmy Spółki na EC Zagłębie Dąbrowskie sp. z o.o.

  • 6 sierpnia 2024 roku

Zarząd EC BĘDZIN S. A. z siedzibą w Będzinie w dniu 6 sierpnia 2024 r. zawarł z Grupą Altum sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie umowę sprzedaży 49% udziałów w kapitale zakładowym spółki EC BĘDZIN Wytwarzanie sp.  z o.o. z siedzibą w Będzinie. Na podstawie ww. umowy Grupa Altum, nabyła wszystkie posiadane przez Spółkę udziały w EC BĘDZIN Wytwarzanie, stanowiące 49% wszystkich udziałów w kapitale zakładowym ECB Wytwarzanie za łączną cenę 13.000.000,00 PLN stając się tym samym jedynym wspólnikiem EC BĘDZIN Wytwarzanie sp. z o.o.

Link do Grupy Altum sp. z o.o.: https://grupaaltum.pl/

  • 19 marca 2024 roku

Ogłoszono Nowe oblicze marki EC BĘDZIN - prezentacja odświeżonych logotypów spółek

W związku ze strategicznym odświeżeniem identyfikacji wizualnej Grupy EC BĘDZIN, zaprezentowane zostały nowe logotypy dla trzech spółek działających pod marką  EC BĘDZIN: EC BĘDZIN S.A., EC BĘDZIN Wytwarzanie sp. z o.o. oraz EC BĘDZIN Czysta Energia sp. z o.o. Inicjatywa ta ma na celu nie tylko zmodernizowanie wizerunku, ale również podkreślenie unikalności i specjalizacji każdej ze spółek.

Przeprojektowane logotypy zachowują ciągłość z poprzednią wersją logo, będąc jej ewolucją, a jednocześnie wprowadzają wyraźne różnice wizualne między spółkiami. Kluczowymi zmianami są oddzielenie sygnetu od logotypu, co stanowi odejście od dotychczasowej integralności tych elementów, aktualizacja kroju czcionki oraz wprowadzenie charakterystycznego dla każdej spółki tagline'u odzwierciedlającego specyfikę ich działalności. Zmiany te są dopełnione przez zastosowanie różnych kolorów sygnetu, dodatkowo akcentujących odrębność i indywidualność każdej marki. Kierunek odświeżenia logo został zaprojektowany z myślą o wyraźniejszym rozgraniczeniu i usamodzielnieniu wizerunkowych poszczególnych spółek. Ta strategiczna decyzja była planowana jeszcze przed finalizacją transakcji z Grupą Altum sp. z o.o., obecnym większościowym udziałowcem EC BĘDZIN Wytwarzanie sp. z o.o., co podkreśla zaangażowanie i spójność wizji rozwoju spółek. Odświeżenie marki ma równiez bezpośrednie przełożenie na obecność spółek w interneci oraz mediach społecznościowych. EC BĘDZIN S.A. oraz EC BĘDZIN Czysta Energia będą teraz komunikować się z odbiorcami pod wspólnym szyldem EC BĘDZIN S.A. w mediach społecznościowych, podczas gdy EC BĘDZIN Wytwarzanie sp. z o.o. utworzyło osobne kanały w celu lepszego dostosowania komunikacji do swojej specyfiki działalności. Została wprowadzona nowa domena internetowa w celu lepszego odzwierciedlenia tożsamości każdej spółki:

Zaktualizowany profil w mediach społecznościowych:

Social Media EC BĘDZIN Wytwarzanie sp. z o.o.:

 

  • 30 stycznia 2024 roku

W dniu 30 stycznia 2024 roku EC BĘDZIN Spółka Akcyjna zawarła ze spółką Grupa Altum sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie umowę sprzedaży 51% udziałów w kapitale zakładowym spółki EC BĘDZIN Wytwarzanie sp. z o.o. z siedzibą w Będzinie oraz w tym samym dniu zawarta została umowa wspólników (EC BĘDZIN Spółka Akcyjna, Grupa Altum oraz EC BĘDZIN Wytwarzanie sp. z o.o.) regulująca m.in. prawa i obowiązki wspólników w EC BĘDZIN Wytwarzanie sp. z o.o. Na podstawie umowy Grupa Altum nabyła od EC BĘDZIN Spółka Akcyjna 392.037 udziałów EC BĘDZIN Wytwarzanie sp. z o.o. stanowiących 51% wszystkich udziałów w kapitale zakładowym EC BĘDZIN Wytwarzanie sp. z o.o.  Od 30 stycznia 2024 roku struktura udziałowa EC BĘDZIN Wytwarzanie sp. z o.o. przedstawia się następująco:

  • 51% kapitału zakładowego Spółki (392.037 udziałów) posiada spółka Grupa Altum spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie,
  • 49% kapitału zakładowego Spółki (376.663 udziałów) posiada spółka EC BĘDZIN Spółka Akcyjna z siedzibą w Będzinie.

 

  • 8 listopada 2023 roku

W związku z wydaniem w dniu 8.11.2023 roku przez Sąd Rejonowy Katowice - Wschód w Katowicach, Wydział VIII Gospodarczy KRS postanowienia o zarejestrowaniu zmian Umowy Spółki (na podstawie uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Wspólników Elektrociepłowni BĘDZIN sp. z o.o. z 30.10.2023 roku) nastąpiła zmiana firmy Spółki na EC BĘDZIN Wytwarzanie sp. z o.o.

  • 4 sierpnia 2014 roku

W dniu 4 sierpnia 2014 r. w oparciu o zgodę Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Spółki Elektrociepłownia „Będzin” S.A., Elektrociepłownia „Będzin" S.A. zawarła ze Spółką Elektrociepłownia Będzin Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością umowę przeniesienia prawa własności przedsiębiorstwa Spółki Elektrociepłownia „Będzin” S.A. ze skutkiem na dzień 4 sierpnia 2014 roku, na podstawie której Elektrociepłownia „Będzin" S.A. przeniosła na rzecz Elektrociepłowni BĘDZIN Sp. z o.o. w rozumieniu art. 551 Kodeksu Cywilnego własność przedsiębiorstwa Spółki Elektrociepłownia „Będzin” S.A.

W skład przeniesionego Przedsiębiorstwa wszedł każdy składnik materialny i niematerialny, w tym wszelkie prawa i obowiązki wynikające z umów handlowych i innych umów, których stroną jest spółka Elektrociepłownia „Będzin” S.A., o ile strony nie postanowiły odmiennie. Elektrociepłownia „Będzin" S.A. w dniu 4 sierpnia 2014 r. złożyła oświadczenie o objęciu 768 200 (siedmiuset sześćdziesięciu ośmiu tysięcy dwustu) Nowych Udziałów o łącznej wartości 76 820 000,00 zł (siedemdziesięciu sześciu milionów ośmiuset dwudziestu tysięcy zł), które zostały pokryte wkładem niepieniężnym (Aportem) w postaci Przedsiębiorstwa. Elektrociepłownia BĘDZIN Sp. z o.o. zamierza kontynuować dotychczasowy sposób wykorzystywania Przedsiębiorstwa.

  • 8 kwietnia 2014 roku

W dniu 8 kwietnia 2014 r. Postanowieniem Sądu Rejonowego Katowice Wschód w Katowicach, Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, w rejestrze przedsiębiorców KRS pod numerem 0000504084 wpisana została nowoutworzona Spółka pod firmą Elektrociepłownia Będzin Sp. z o.o. z siedzibą w Będzinie. Spółka powstała w związku z realizacją programu inwestycyjnego m.in. dostosowującego Elektrociepłownię „Będzin” S.A. do wymogów ochrony środowiska od 1-szego stycznia 2016 r. zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/UE z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie emisji przemysłowych( zintegrowane zapobieganie zanieczyszczeniom i ich kontrola).

  • 2014 rok
  • W dniu 10 lutego 2014 roku Zarząd Elektrociepłowni „Będzin” S.A. otrzymał od głównego akcjonariusza Elektrociepłowni „Będzin” S.A. zawiadomienie o objęciu przez Energoutech 3 Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Poznaniu 2 075 322 akcji dających prawo do 2 075 322 głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Elektrociepłowni „Będzin” S.A., co stanowi 65,9 % kapitału Zakładowego Elektrociepłowni „Będzin” S.A.”
     
  • W dniu 13 marca 2014 roku od akcjonariuszy pośrednich: Energoutech 2 Sp. z o.o., PU UTECH Sp. z o.o. oraz od głównego akcjonariusza – Energoutech 3 Sp. z o.o. wpłynęło do Spółki zawiadomienie o ogłoszeniu wezwania na sprzedaż 3150 akcji Elektrociepłowni „Będzin” S.A.
     
  • W dniu 15 kwietnia 2014 r. wpłynęło do Spółki zawiadomienie Wzywających o zakończeniu terminu przyjmowania zapisów na sprzedaż akcji Elektrociepłowni „Będzin” Spółka Akcyjna oraz nabyciu przez Nabywającego - Energoutech 3 Sp. z o.o. 3150 akcji Elektrociepłowni „Będzin” S.A.
     
  • W wyniku nabycia akcji objętych wezwaniem Energoutech 3 Sp. z o.o. posiada 2 078 472 głosów na Walnym Zgromadzeniu odpowiadających 2 078 472 akcjom stanowiącym 66% kapitału Elektrociepłowni „Będzin” S.A.

 

  • Lata 1909 - 2013
  • Historia Elektrociepłowni Będzin sięga roku 1909 w którym Towarzystwo Górniczo-Przemysłowe „Hrabia Renard” uzyskało koncesję na wytwarzanie i sprzedaż energii elektrycznej dla gospodarstw domowych i oświetlenia ulicznego miasta Sosnowca. Po uzyskaniu koncesji Towarzystwo „Hrabia Renard” wybudowało w Sosnowcu małą elektrownię na prąd stały, którą sprzedano w 1911 roku Towarzystwu Akcyjnemu „Sosnowiecka Stacja Elektryczna”
     
  • W roku 1913 rozpoczęto budowę większej elektrowni na terenie gminy Małobądz, o mocy około 10 MW, której pierwszy turbozespół o mocy 5 MW  wraz z dwoma kotłami parowymi uruchomiono w roku 1916. W okresie międzywojennym kontynuowano prace związane z rozwojem i zwiększeniem mocy elektrowni.
     
  • W 1922 roku elektrownia weszła w skład koncernu Spółki Akcyjnej „Siła i Światło” w Warszawie przyjmując nazwę „Elektrowni Okręgowej w Zagłębiu Dąbrowskim", która od 1928 roku rozpoczęła dostawy energii elektrycznej dla Spółki Akcyjnej „Tramwaje Zagłębia Dąbrowskiego”.
     
  • W latach 1939 - 1943 Elektrownia Okręgowa w Zagłębiu Dąbrowskim S.A. w Będzinie podlegała zarządowi Schlesische Elektrizitatswerke AG z siedziba w Katowicach a od 1943 roku zmieniła się na Energieversorgung Oberschlesien AG z siedziba także w Katowicach pod których zarządem nastąpiła dynamiczna rozbudowa: Zainstalowano turbozespół Skoda o mocy 17,2 W a także kocioł Wiesner o wydajności 50t/h. Powiększony został budynek maszynowni, zbudowano most kolejowy na Przemszy a także komin o wysokości 135 metrów. Należy jednak również zaznaczyć, że od 1943 roku nastąpił okres rabunkowej gospodarki i intensywnej eksploatacji urządzeń wytwórczych w elektrowni
     
  • Po zakończeniu działań wojennych przystąpiono do usuwania zniszczeń i już w 1949 roku Elektrownia w Małobądzu została uznana za jedną z trzech najlepiej działających elektrowni w Polsce, a w 1954 roku za najlepszą.
     
  • W latach 60-tych, z uwagi na powstawanie nowych elektrowni o wyższych parametrach technicznych, zapotrzebowanie na wytwarzaną energię ograniczono do pracy podszczytowej, a następnie wyłącznie szczytowej. W celu utrzymania istnienia zakładu rozpoczęto starania o pełne wykorzystanie zainstalowanej mocy cieplnej i zmianę funkcji elektrowni. Dzięki przeprowadzonym pracom zakład rozpoczął przesyłanie energii cieplnej w postaci pary technologicznej dla sąsiadujących fabryk oraz ciepłej wody grzewczej dla ludności. W tym czasie wybudowane zostały na terenie Będzina i Sosnowca liczne magistrale parowe, które stworzyły początek systemu ciepłowniczego na tym terenie. W 1965 roku przyłączenie elektrociepłowni jako Wydziału Wytwarzania do Zakładu Energetycznego w Będzinie spowodowało zmniejszenie jej znaczenia. Czynnikiem stymulującym rozwój zakładu była Uchwała Rady Ministrów nr 128  z 17.07.1969 roku o rozbudowie Elektrociepłowni „Będzin”. W latach 1970 - 1980 uruchamiano nowe kotły wodne i parowe, turbozespół ciepłowniczy oraz towarzyszące urządzenia. W tym czasie Zakłady Energetyczne Okręgu Południowego wydzieliły z Zakładu Energetycznego Będzin Elektrociepłownię tworząc Zespół Elektrociepłowni Górnośląskich z siedzibą w Chorzowie.
     
  • W latach 1989 -1990 Elektrociepłownia „Będzin” była częścią „Zespołu Elektrociepłowni Katowice”.
  • Od 1 lipca 1990 roku Elektrociepłownia „Będzin” stała się ponownie samodzielnym przedsiębiorstwem państwowym.
     
  • Z dniem 1 kwietnia 1993 roku przedsiębiorstwo zostało przekształcone w jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa o nazwie Elektrociepłownia „Będzin” S.A.
     
  • W latach 1994 - 1996 w spółce został przeprowadzony I etap restrukturyzacji polegający głównie na wydzieleniu działalności usługowych i pomocniczych realizowanych przez firmę w samodzielne podmioty gospodarcze prawa handlowego. Opracowana przez spółkę koncepcja prywatyzacji uzyskała wstępną akceptację Ministra Przemysłu i Handlu w roku 1996.
     
  • W grudniu 1997 roku wraz z wyłonionym w drodze przetargu doradcą prywatyzacyjnym konsorcjum pod kierunkiem Banku Gospodarki Żywnościowej Spółka Akcyjna w Warszawie złożono w Komisji Papierów Wartościowych prospekt emisyjny. W styczniu 1998 roku projekt prywatyzacji Elektrociepłowni „Będzin” S.A. zaakceptowała Rada Ministrów RP,a 8 grudnia 1998 roku Spółka zadebiutowała na rynku wolnym GPW w Warszawie jako pierwsza spółka z branży elektroenergetycznej.
     
  • W październiku 1999 roku Minister Skarbu Państwa ogłosił publiczne zaproszenie do rokowań na zakup większościowego pakietu akcji Elektrociepłowni „Będzin” S.A. w wyniku którego 21 lipca 2000 roku niemiecka firma MEAG nabyła 52,5% akcji Spółki.
     
  • W roku 2001 firma MEAG zwiększyła swój udział w kapitale akcyjnym EC „Będzin” do 69,56% akcji. W sierpniu 2002 envia Mitteldeutsche Energie AG stała się następcą prawnym firmy MEAG i tym samym głównym udziałowcem Spółki.
     
  • W dniu 5 listopada 2013 roku Zarząd Elektrociepłowni „Będzin” S.A. otrzymał zawiadomienie od envia Mitteldeutsche Energie AG z siedzibą w Chemnitz o zmianie bezpośredniego i pośredniego udziału w ogólnej liczbie głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki. Zgodnie z Zawiadomieniem, w dniu 4 listopada 2013 roku uległ zmianie bezpośredni i pośredni udział enviaM w ogólnej liczbie głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki w wyniku wniesienia przez enviaM do enviaM Holding ECB Sp. z o.o. jednoosobowej Spółki zależnej 2.075.322 akcji Spółki jako wkładu niepieniężnego na pokrycie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym enviaM Holding ECB Sp. z o.o.
     
  • W związku z powyższym od dnia 04 listopada 2013 roku inwestorem strategicznym Elektrociepłowni „Będzin" S.A. została enviaM Holding ECB Sp. z o.o., która objęła 65,90 % akcji.

 

ELEKTROCIEPŁOWNIA DAWNIEJ

ELEKTROCIEPŁOWNIA OBECNIE